Дени Хамлин спечели състезанието за управление на гуми НАСКАР в Бристол, неговата 4-та победа на прочутата арена за корида
AP News | 2024-03-17 | 01:48:18

Дени Хамлин спечели състезанието от сериите NASCAR Cup на Bristol Motor Speedway в неделя, изпреварвайки съотборника си от Джо Гибс Мартин Труекс младши в последни обиколки за четвъртата си победа на прочутата шорттрек.

Хамлин спечели и на арената за корида на НАСКАР миналия септември.

Този беше много по-различен. Проблеми с гумите пречеха почти на всички през целия следобед, тъй като само пет автомобила финишираха в челната обиколка – първият път, който се случва в серията Купа от 20 години. Колите на Gibbs бяха класата на полето.

„Любимата ми писта!“ — възкликна Хамлин по радиото, докато вземаше карираното знаме. „Имаме друг.“

Той беше освиркван – не е изненада, като се има предвид, че Хамлин се е превърнал може би в най-големия злодей в поредицата – докато стоеше на върха на своята Toyota номер 11 след изгаряне в дим.

Това беше 52-ата победа в кариерата на Хамлин и го заключва в плейофите. Брад Кеселовски завърши трети с Ford, Алекс Боуман беше четвърти с Chevrolet, а съотборникът на Bowman Hendrick Motorsports Кайл Ларсън завърши челната петица.

„Беше странно“, каза Ларсън. „Случайно завърших пети. Аз ще го взема. Надявам се никога повече да не ми се налага да участвам в друго подобно състезание.”

Другите два автомобила на Гибс — управлявани от Тай Гибс и Кристофър Бел — завършиха съответно девети и 10-ти.

Състезанието беше хаотично от самото начало, като колите изгаряха гуми с толкова тревожна скорост, че NASCAR даде на всеки отбор допълнителен комплект. Това им даде общо 11 комплекта, включително този, използван в квалификацията.

Това направи четири часа управление на гумите, което даде контрол на пилотите и шефовете на екипажа. Това също така доведе до най-много смени на лидерството (54) в историята на NASCAR за къси писти, надминавайки предишната граница от 40, поставена през 1991 г. в Бристол.

JGR се справи по-добре от останалата част от полето.

„Нашите Тойоти наистина работят добре в момента“, каза Truex.

NASCAR върна Бристол към „нормалното“ състояние за първи път от четири години за пролетното състезание. Пистата добавяше червена глина всяка от последните три години. Рецензиите бяха смесени и с отминаването на новото, състезанията на по-малки нива в овал с високи наклони засенчиха всяко вълнение, което дойде с серията, която се движи на земя за първи път от 1970 г.

В опит да подобрят състезанията и да се уверят, че пистата има две равни ленти, работниците поставиха сцепление на базата на смола през завоите. Беше далеч от перфектното.

GOODYEAR ОТГОВАРЯ

Goodyear почувства необходимостта да направи рядко изявление по време на състезанието. Грег Стъкър, директор на състезанията на производителя на гуми, каза, че тестът на Bristol Motor Speedway миналата година имаше за цел да намери настройка, която доведе до повече износване на гумите.

Но той нарече резултата от неделя „твърде драстичен“.

Гумата, която трябваше да напусне гумите и да се придържа към състезателните канали, се отдели на парчета, които приличаха на настъргано сирене. Тези разхлабени парчета, наречени „мрамори“, създават хлъзгава ситуация около пистата с дължина 0,533 мили.

Част от виновника може да е решението на пистите да поставят нова и различна смес за сцепление.

„Сега се опитваме да разберем какво е различното“, каза Стъкър. „Защо състезателната писта се държи различно този уикенд от това, което беше преди година? Това е същият пакет. Това е същата комбинация от гуми.

„Очевидно разликата е, че смолата е поставена върху долния жлеб вместо (предишното вещество). И все пак все още смятам, че състезателната писта трябва да използва каучук, както направи миналата есен; взе гума веднага по време на това състезание.“

Серията се премества на първото си пътно трасе за сезона, с неделно състезание на Circuit of the Americas в Остин, Тексас . Тайлър Редик спечели състезанието през 2023 г. там.